Zbiór porad o zdrowiu

Zdrowe zamienniki słodyczy

Słodycze to produkt w diecie zakazany. Chodzi oczywiście o te sklepowe, pełne cukru i tłuszczów utwardzonych, a także barwników i konserwantów. Czekolady, batony, cukierki, ciastka i inne produkty nie zawierają żadnych wartościowych składników, to tylko puste kalorie, które wzmagają odkładanie tłuszczu na brzuchu, udach czy pośladkach. Spożywanie ich często może doprowadzić nawet do zawału serca czy cukrzycy.
Dużo lepiej sprawdzą się produkty przyrządzone w domu, na przykład ciasteczka owsiane czy migdałowe. Nie trzeba koniecznie rezygnować z cukru, warto używać jednak składników wiadomego pochodzenia. Domowe ciasta i ciasteczka także mają dużo kalorii, jednak nie zawierają konserwantów i innych sztucznych substancji. Od czasu do czasu można sobie więc na nie pozwolić.
Zamiennikiem słodyczy mogą być także soki i koktajle owocowe, przyrządzone z dowolnych owoców i wzbogacone miodem lub przyprawami, na przykład cynamonem. Koktajle wykonywać można z mlekiem, kefirem lub jogurtem, bogatymi w białko i wapń.