Zbiór porad o zdrowiu

Coś dla zdrowia

Z wiekiem nasze ciało przestaje się rozwijać. A nasze kości stają się coraz słabsze. I musimy o to zadbać. Zwłaszcza, że okazji do spożywania niezdrowego jedzenia jest sporo. Wypady z kolegami na grilla i piwo to jedne z nich. Do tego dochodzą smakołyki u znajomych i nawet nie zauważymy, jak zyskamy, ale na wadze.
Z wiekiem mamy coraz mniejszą styczność z kulturą fizyczną. Związane jest to z szybkim trybem życia. Często nie mamy czasu ani ochoty na aktywność dodatkową. Ale są na to sposoby. W salonach fitness trafimy na profesjonalistów. Profesjonalistów, którzy pomogą nam dobrać odpowiedni program treningowy. Oni również w sposób profesjonalny nas zmotywują. Powinniśmy również zmienić nawyki żywieniowe. W tym celu powinniśmy częściej odwiedzać sklepy ze zdrową żywnością. Trzeba ograniczyć kiełbasę z grilla, słodkości, piwo i inne przyjemności. Ale bez obaw – w sklepach tych dostaniemy dobre jedzenie. Smaczne i wydajne.
Na szczęście możemy zatroszczyć się o naszą sylwetkę i samopoczucie. A pomogą nam w tym profesjonaliści.
Święta i cykl diety Ciężko jest nam przestrzegać diety kiedy święta za pasem. Dość łatwo jest zapomnieć o kilku zasadach, które postanowiliśmy sobie przestrzegać nie biorąc pod uwagę świąt. Jak w tym przypadku odmawiać jedzenia przy wigilijnym stole? Jedzenie nie tylko obciąża układ trawienny ale również psychikę. Czujemy się winni tylko dlatego, że zjedliśmy to co według diety jest całkowicie zabronione, gdyż nie znajduję się w jadłospisie. Strach przed przybraniem dodatkowych kilogramów jest ryzykowny, dlatego warto przestrzegać kilku zasad, aby pozbyć się poczucia winy. Przecież nie po to trzymaliśmy się diety i programu treningowego tyle czasu aby Nowy Rok przywitać w zbyt ciasnym stroju. Wystarczy się zmobilizować, aby nie naginać zbytnio swoich zasad i przywitać Nowy Rok z zupełnie nową sylwetką. Wcale to nie musi się skończyć przybraniem dodatkowych kilogramów. Jednak nie warto przeginać, bo wtedy faktycznie nie zmieścimy się w sylwestrową kreację i co najważniejsze – cały wcześniejszy wysiłek pójdzie na marne.
Ogranicz spożywany tłuszcz Przybieranie dodatkowych kilogramów sprzyja tłuszcz, dlatego ogranicz go do minimum. Potrawy zawierające tłuszcz są trudne do strawienia nie tylko dla żołądka, ale także dla organizmu. Poza tym odkłada on się nam chociażby na udach a tego chcemy uniknąć, aby zmieścić się w wymarzoną sylwestrową sukienkę. Tłuszcz jest najbardziej kalorycznym składnikiem odżywczym, dlatego warto się go wystrzegać. Smażenie można zastąpić dość popularnym duszeniem potraw, które właśnie na dobre zawitał w wielu kuchniach. Zalety duszenia to przede wszystkim ograniczenie tłuszczu. W diecie jest ważne, żeby jeść produkty łatwo przyswajalne przez organizm i przede wszystkim unikać tłuszczu, który nie tylko odkłada się na tkankach ale także powoduje kłopoty trawienne. Po świętach ciężko będzie się z niego oczyścić. Zamiast majonezu chociażby do dipów wystarczy wykorzystać jogurt naturalny. Nie trzeba podczas świąt rezygnować z przyjemności, ale unikaj potraw, gdzie można się spotkać z panierką, bo przede wszystkim w niej znajdują się złoża tłuszczu.
Mniejsza porcja posiłków Święta kojarzą nam się z wielkimi porcjami jedzenia, które zostają po świętach jeszcze na długo. Zawsze jesteśmy zachęcani przez rodzinę do ich jedzenia. Trudno jest ciągle odmawiać przyjemności spróbowania smakołyku. Jest na to rozwiązanie: można tego spróbować, ale w małych kawałeczkach. W małych ilościach nie powinno to zaszkodzić diecie. Inaczej jest w przypadku kiedy osoby na diecie zupełnie tracą kontrolę nad tym co jedzą. Po fakcie zżerają ich wręcz poczucie winy, że nie byli w stanie przestrzegać diety. Dieta nie powinna być utrapieniem, ale przede wszystkim motywacją do osiągnięcia szczuplejszej sylwetki. Dlatego ważne jest to, żeby spróbować większość smakołyków, ale także nie zapominać o tym, żeby nie przesadzić. Wtedy i my będziemy szczęśliwsi i oczywiście waga nie skoczy do góry przez co możemy liczyć na to, że jednak zmieścimy się w sukienkę, która wygląda wręcz idealnie na sylwetce dzięki dietom. Wszystko jest możliwe dzięki odpowiedniej motywacji. Trzeba tylko przestrzegać paru prostych zasad, które same sobie narzuciliśmy.
Uważaj na kalorie Ważne jest to, żeby jeść powoli. Nigdzie się nie śpieszy, nikt nam jedzenia też nie zabierze. Przeżuwając wszystko powoli z pewnością poczujesz, że Twój żołądek stopniowo się wypełnia. Dochodzi do takiego momentu, że mózg zasygnalizuje, iż nie potrzebujesz już więcej jedzenia, bo jesteś pełny. Warto się skupić na samym jedzeniu a nie na rozmowie. Rozmawiając nie zauważymy tego, że zjedliśmy już dosyć a pchamy w siebie jeszcze więcej jedzenia. To bez znaczenia, że mamy podzieloną uwagę. Jedząc i rozmawiając często zapominamy o kontroli jedzenia, dlatego warto się skupić na samym jedzeniu i delektować się każdym kęsem jedzenia. Kontrola podczas przestrzegania diety jest ważna, dlatego nie można dopuścić do tego, aby ją stracić. Trzeba także uważać na kalorie w napojach gazowanych. Często napoje gazowane lądują na czarnej liście diety. Dlaczego? Z tego względu, że zawierają mnóstwo pustych kalorii. Zawierają one bardzo dużo cukru podobnie jak soki z kartonów, które zapewniają o „naturalności” soku. Jest to tylko tani chwyt marketingowy, gdyż zawierają one naprawdę wiele cukru.
Odpoczywaj aktywnie Ważne jest to, żeby podczas świąt odpocząć przed pracą niekoniecznie wylegując się na sofie i oglądając świąteczne filmy puszczane w telewizji. Podstawą diety jest aktywne odpoczywanie, ale przede wszystkim takie, gdzie występuje aktywność fizyczna. Może to być zwykły spacer z gronem najbliższych Tobie osób. Warto wybrać się na nordic walking, łyżwy lub spacer, który doskonale wpłynie na samopoczucie i pozwoli spalić zjedzone kalorie. Święta to przede wszystkim spędzanie czasu z najbliższymi, ale nie można zapominać o tym, że zdecydowaliśmy się przestrzegać diety. W ten sposób można połączyć konieczność z czymś pożytecznym. Z pewnością rodzina z radością wybierze się na spacer czy też nordic walking, aby poćwiczyć. Można skorzystać także z małego joggingu. W rodzinie zawsze raźniej i nie poczuje się przez to dziwnie. W prosty sposób można spalić kalorie, które zdobyliśmy przez okres świąt. Przestrzeganie diety wcale nie musi być utrapieniem, bo można połączyć wiele rzeczy. Można zjeść coś w mniejszych ilościach i nie poczuć, że coś ważnego nas ominęło.